TACA's SHINING STARS!

TACA 1.png

The Texas Alternative Certification Association as a result of the COVID-19 pandemic has decided to forgo an Intern of the Year competition (which historically recognized three interns) and decided to instead recognize the hard work, efforts, and contributions of all interns chosen to be highlighted from its membership programs.  Learn more about these shining stars and their accomplishments below. 

Angie Davila

182529336_2922357644752819_4063279780200

Campus/District: Eisenhower High School at YES Prep Public Schools 

Program: Teaching Excellence at YES Prep Public Schools

Wrenelll Illustre

Campus/District: Williams Preparatory at Uplift Public Schools 

Program: Relay Graduate School of Education

4.jpg

Kristin Ali

Campus/District: Schultz Elementary in Klein ISD

Program: Inspire Texas ACP

2.jpg

Chuck George

Campus/District: East Early College HS in Houston ISD

Program: TeachWorthy ACP

3.jpg

Shannon Sommer

Campus/District: Arcadia First Baptist Christian School

Program: Stephen F. Austin University

E0jVT7zXMAUdmLa.jfif

Perla Guijosa

Campus/District: Trinity Basin Preparatory

Program: TAMTE Tarleton State University

PerlaGuijosa.png

Chandler Claxton

Campus/District: AB Duncan Elementary in Floydada ISD 

Program: Inspire Texas ACP

ChandlerClaxton.png

Suzanne Martinez

Campus/District: Natalia Elementary in Natalia ISD

Program: TOPP at ESC Region 20

SuzanneMartinez.png

Fawzia Elsaadi

Campus/District: Anne McCormick Sullivan Elementary School

Program: TeachWorthy ACP

FawziaElsaadi.png

Aijay Mbanaso

Campus/District: Energized for STEM in Houston ISD

Program: Harris County Department of Education

AijayMbanaso.png

Oneeda Archer

Campus/District: Webb Middle School in Austin ISD 

Program: TeachWorthy ACP

Oneeda Archer.png

Bernadette Castillo

BernadetteCastillo.png

Campus/District: Kyle College Prep at IDEA Public Schools

Program: Relay Graduate School of Education

Kerrie Fissum

Campus/District: Bentley Elementary in Lamar CISD

Program: Inspire Texas ACP

Kerrie Fissum.png

Heather Brummett

Campus/District: St. Mary Catholic School

Program: Inspire Texas ACP

HeatherBrummett.png

Mirna Cardenas Roque

MirnaRoque.png

Campus/District: North Central Elementary at YES Prep Public Schools

Program: Teaching Excellence at YES Prep Public Schools

Erika Vindel Cooper

Campus/District: Bob Hope Elementary in Port Arthur ISD

Program: Inspire Texas ACP

VindelCooper.png

Jabbar Cobbs

JabbarCobbs.png

Campus/District: Teague Middle School in Aldine ISD

Program: Teaching Excellence at YES Prep Public Schools

Emee Grace Suarnaba

Campus/District: Pecos High School at Pecos-Barstow-Toyah ISD

Program: Inspire Texas ACP

Emee Suranaba.png

Patrick Calzada

Patrick Calzada.png

Campus/District: South Hills High School, FWISD

Program: GoTeach11 ACP

Juan Couso

Juan Couso.png

Campus/District: YES Prep Southwest at YES Prep Public Schools

Program: Teaching Excellence at YES Prep Public Schools

Xuan Truong

Xuan Trong.png

Campus/District: Compass Rose Legacy

Program: Relay Graduate School of Education

Chloe Marshall

chloemarshall.png

Campus/District: Leonard Middle School in FWISD

Program: Relay Graduate School of Education

Leah Nance

leah nance.png

Campus/District: Etoile Academy Charter School

Program: Teaching Excellence at YES Prep Public Schools

Neli Romero

Campus/District: YES Prep Southwest at YES Prep Public Schools

Program: Teaching Excellence at YES Prep Public Schools

neli romero.png

Jenise Young

Jenise Young 6th Grade ELAR _ SS San Ant

Campus/District: San Antonio Preparatory Community School

Program: Relay Graduate School of Education

John Johnson

John Johnson.png

Campus/District: Pershing Elementary in San Antonio ISD

Program: Relay Graduate School of Education

Dr. Eilen Mae Abellera

Campus/District: Pecos High School in Pecos-Barstow-Toyah ISD

Program: INSPIRE Texas ACP

EilenMayAbellera.png